Le Cordon Bleu Dünyanın en ünlü mutfak sanatları eğitimini sunan kurumdur. Gastronomy ve Ağırlama yönetimi üzerine eğitimler verir. Paris – Fransa, Londra-İngiltere, Adelaide-Avustralya, Sydney-Avustralya, Melbourne-Avustralya, Tokyo-Japonya, Kobe-Japonya, Seoul-Kore, Ottowa-Canada, Mexico City-Meksika, Lima-Peru ülkelerinde kampüsleri bulunmaktadır.

Le Cordon Bleu dünyaca bilinen ve tüm entitülerce tanınan dünyanın en iyi mutfak sanatları ve konaklama eğitimlerini sunan okuldur. Le Cordon Bleu yaratıcı ve yenilikçi uzmanlarıyla sürekli olarak kendini mutfak geleneklerinden vazgeçmeyerek geliştirir. Lisans ve yüksek lisans, sertifika eğitimleri ve dönemlik kurslarla adaylara eğitim veren kurumun kabul ve eğitim koşulları zor ve güçlüdür. Le Cordon Bleu mezunları dünyanın tüm ülkelerinde en yüksek maaşlarla işe kabul edilen, en prestijli otel, gemi ve restorantlarda çok kolay iş bulabilen bireylerdir. Le Cordon Bleu eğitimlerinin neredeyse tamamı pratiğe dayalıdır. Dünyaca ünlü kampüs içerisindeki mutfaklarında eğitim alan öğrenciler mezun oldukları anda alanlarının en kaliteli çalışanları olmaktadırlar.
Usta şeflerin ve piyasa profesyonellerinin ders verdiği bu mutfaklarda daima sınırların ötesinde eğitimler verilerek adaylar zorlanır ve piyasadaki rakiplerinin önüne geçmeleri sağlanır. Le Cordon Bleu Fransız Mutfağı Tekniklerinin koruyucusu ve öncüsüdür. Aşçılık eğitimlerinde 500 yıllık Fransız Gastronomi Sanatları öğrencilere ustalar tarafından aktarılmaktadır. Le Cordon Bleu 100 yıllık eğitim deneyimini gelenekleri ve yenilikleri kusursuzlukla birleştirerek adaylarına sunmaktadır. Le Cordon Bleu ağı tüm kampüslerinin birbirine bağlı ve aynı standartlarda eğitim vermesini sağlamaktadır. Gastronomi, konaklama eğitimleri ve uluslararası oluşu, piyasayı yakından takip edişi ve sürekli aranılan çalışanlara yönelik eğitimler vermesi okulu vazgeçilmez kılmaktadır.
Le Cordon Bleu birçok okul, Gastronomi uzmanı ve otoriteler tarafından şu anda eğitim veren en iyi mutfak sanatları okulu olarak gösterilmektedir. Mezunları 100 yıllık deneyimin aktardıklarıyla parmakla gösterilen adaylar arasındadır. Le Cordon Bleu mezunları asla birbirinden ve okuldan kopmazlar. Sürekli olarak iletişim halinde olan mezunlar gerek kariyer yönlendirmeleri gerek birlikte çalışılan platformlarda yer almaları için davet edilirler. 80′i aşkın dünyanın en ünlü restoranlarında çalışan Le Cordon Bleu Şefi Michelin ödüllü tecrübelerini öğrencileri ile paylaşmaktadırlar. Bu paylaşımlar sadece teorik değildir. Pratik eğitimleri birebir mutfakta hocalarından öğrenen adaylara ayrıca ömürleri boyunca destek ve öncülük etmektedirler.
Le Cordon Bleu ayrıca üniversite profesorleri, uluslararası tanınmış kariyer uzmanları ve turizm-otelcilik alanında sektör uzmanlarını bünyesinde taşır. Katılmak isteyen adaylar Gastronomi, konaklama, turizm ve restoran yönetimi alanlarında sertifika, lisans, yüksek lisans ve MBA eğitimleri alabilirler. Mezunlar dünyanın en iyi restoran, otel, gemi ve resortlarında işe girebilecekleri gibi kendi alanlarında yazar, değerlendirmeci, kritiker, danışman ve girişimci olarak da çalışabilirler.
Le Cordon Bleu’da alacağınız eğitim uzun bir maceranın başlangıcı gibidir. Eğitim ile başlayan kariyer çalışmalarınız ve Le Cordon Bleu toplumu ömrünüzün tamamında kopamayacağınız bir serüvendir. Le Cordon Bleu bugüne kadar bilinen ve ödüllendirilmiş birçok yıldız yetiştirmiştir. Bunlardan bazıları;Dione Lucas, Julia Child, Nancy Silverton, Nathalie Dupree, Eric and Bruce Bromberg, Allen Susser, James Peterson, Lydia Shire, Giada De Laurentiis, Gaston Acurio ve Ming Tsai’dir. Bu birkaç örneğin dışında araştırıldıgında dünyadaki tüm gerçek aşçılık başarılarının ardında Le Cordon Bleu imzası görünmektedir.

 

Le Cordon Bleu Paris

Paris’de her köşe başında; açıkhava marketlerinde, bistrolarda ve boulangerielerde  mutfak sanatlarının kokusunu alırsınız. Gastronomi Sanatları üzerine eğitim almak için en ideal lokasyondasınız.
1895 yılında kurulan Le Cordon Bleu Paris tüm dünyadan öğrencileri kabul eder. Başarılı öğrenciler Paris Merkezli kurumlarda staj imkanlarına hatta mezuniyetlerinden sonra iş davetiyelerine kavuşurlar. Tüm eğitim fransızcadır ve simultane olarak ingilizceye çevrilir.
Programlar ve Kurslar;
Mutfak ve Patisserie Sertifika ve Diplomaları
Sommelier (şarap uzmanlığı) Sertifikası ve Diploması
Profesyoneller için üst seviye devamlılık eğitimleri
Hautes Etudes du Goût eğitimleri
Gastronomi İçin Fransızca Eğitimleri
Mutfak ve aşçılık meraklıları için kısa süreli eğitimler.
Gastronomi Sanatları için Le Cordon Bleu Paris’i seçen öğrenciler mutfak sanatları üzerine unutulmaz ve karşı konulmaz bir çekim ile alacakları eğitimden sonra dünyanın en güçlü şeflerinden biri olacaklardır.
Eğitim ve Diploma Alanlarında Bilgilendirme;
Pastry Diploma;
Pastacılık Diploması: Başlangıç, orta seviye ve Uzmanlık eğitimleri
Yurtdışında Pastacılık eğitimi için kabul edilebilecek tek adres olan Le Cordon Bleu, taleplere yönelik olarak sürekli güncellediği eğitimi ile The Pâtisserie Diploma’yı yetenekli adaylara kazandırmaktadır. Öğrenciler bu diplomayı kazanmaya başlangıç, orta ve uzmanlık seviyesindeki eğitimleri tamamladıktan sonra hak kazanırlar. Öğrenciler ayrıca her seviye pastacılık eğitimlerini tamamladıklarında sertifika almaya hak kazanırlar.
Başlangıç Seviyesi Pastacılık Eğitimi;
Fransız Pastacılık Sanatlarına Giriş
Temel Hamur işleri ve pasta teknikleri
Kremalar ve tamamlayıcılara giriş
Yerel tatlılar ve keklerin yapımı
Pasta ve hamur ürünlerü dekorasyon teknikleri, yemek makyajı.
Maskeleme ve sır teknikleri.
Mayalı Hamur ürünlerine giriş. (Crossantslar ve briochesler)
Basit Fransız Pastacılık terminolojisi
Orta seviye Pastacılık Eğitimi:
Gereklilik: Pastacılık başlangıç seviyesi eğitimi ve sertifikası
Estetik dekoratif yetenekler;
Restoran tatlılarında çeşitlilik
petits four yapımlarında lezzet ve tematikler
Ekmek yapımına giriş
Bavarian krem ve kremalar
Karamel ve nugat
Çikolata yapımına giriş el ayarı ve batırma teknikleri
İleri Seviye Pastacılık Eğitimleri
Gereklilik: Orta seviye pastacılık eğitimi ve sertifikası
Çağdaş Restoran Tatlıları Sanatı: Sıcak ve soguk restoran tatlılarının çağdaş kek ve kalıplar, tartlar, büche’ler dahil yapımı, makyajı ve sunumu. Aroma ve katkı malzemeleri hakkında detaylı incelemeler ve eğitimler.
Çikolata Sanatı: Çikolatayı ısıtma, el ile şekillendirme, kalıplara dökme, değişik türlerdeki çikolataları karıştırmak ve doku yaratmak, çikolata kutuları, çiçekler ve kalıplarla ortada bulunan bir büyük çikolata parçası için etrafına sanatsal yaratımlarda bulunmak.
Sanatsal Şeker Üretimi: Pişirme teknikleri, renklendirme ve şeker ilaveleri. Şekerden üretilmiş objelerin yapımları, Esmer şeker küp ve silindirleri.
Bu programları tamamlayan adaylar Le Grand Diplome programından indirim almaya hak kazanırlar. Le Grand Diplome, Diplôme de Cuisine and the Diplôme de Pâtisserie sahiplerine verilebilir.
Üniformalar ve ekipmanlar daima okul tarafından sağlanmaktadır.
Cuisine Diploma (Yemek Sanatları ve Aşçılık Diploması)
Fransız Mutfağına Giriş
Fransız mutfak terimleri ve tanımları
Mutfak organizasyonu güvenlik ve hijyen
Profesyonel Bıçak kullanımı ve kesme yöntemleri
Klasik Fransız Teknikleri
Stok, Sosis, baharatlı kıymalar,hamurlar.
Orta Seviye Fransız Mutfağı Eğitimi
Katılım Gerekliliği: Basit seviye Fransız Mutfağı Eğitimi
Ürün orjinleri ve yöresel mutfağa etkileri
Profesyonel Mutfak yeteneklerini kusursuzlaştırmak
Kesim ve sunum üzerine ileri teknikler
Sezonluk tatların ve baharatların klasik Fransız mutfağına uyarlanması
Renk, tat ve doku kombinasyonlarına giriş.
İleri Seviye Mutfak ve Aşçılık Eğitimi
Katılım gerekliliği: Orta Seviye Fransız Mutfağı Eğitimi
Mutfakta dikkat ve yeterlilik
Karışık teknik ve metodlar üzerine uzmanlaşmak
Yüksek kalite ve nadir bulunan tarifler üretmek
Klasik Mutfaklar üzerine uzmanlık
Sezonluk ve bulunabilir malzemelerle üretilebilen menüler yaratmak ve adaptasyon
Kişisel yaratıcılıgın geliştirilmesi
Bu programları tamamlayan adaylar Le Grand Diplome programından indirim almaya hak kazanırlar. Le Grand Diplome, Diplôme de Cuisine and the Diplôme de Pâtisserie sahiplerine verilebilir.
Üniformalar ve ekipmanlar daima okul tarafından sağlanmaktadır.
Le Grand Diplôme®
Le Cordon Bleu Diplôme de Cuisine ve Diplôme de Pâtisserie’i kombine ederek Le Grand Diplôme’u ortaya çıkartmıştır. Le Grand Diplôme klasik Fransız mutfağı için şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük organizasyonun sonucudur. Dünyanın en geliştirilmiş pastacılık, mutfak ve yan üretimler eğitimi bu diploma ile sunulmaktadır. Bu seviyede eğitim veren dünya üzerinde başka bir kurum bulunmamaktadır. Dünyanın alınabilecek en geçerli ve etkili gastronomi ve mutfak sanatları, türkçe haliyle bilinen aşçılık eğitimi Le Grand Diplôme’dur
Yoğunlaştırılmış ve öğrencilere Fransız mutfak tekniklerini tüm gittikleri bağımsız organizasyonlarda uygulama imkanı verecek olan bu eğitim sayesinde öğrenciler kendi yaratıcı ve estetik dışavurumlarını yaratabileceklerdir. Öğrenciler basit seviyelerden ileri seviyelere kadar tüm Fransız mutfağı ve pastacılık tekniklerini öğreneceklerdir. Bu öğretiler tüm dünyada kabul gören ve uygulanabilir prensiplere dayanmaktadır. Tüm aşçıların ortak görüşlerine göre Le Cordon Bleu’da alınan yurtdışı aşçılık eğitimi sonunda dünyanın tamamında aşçılar yemek üretseler dahi beğenilmeyen hiçbir toplum ya da kültür bulunamayacaktır.
Benzersiz Le Cordon Bleu eğitim sistemi öğrencilere deneyim kazanırken eğitim imkanı sunar. Öğrenciler sürekli olarak mutfakta deneyim kazanırlarken hocaları ve büyük üstadlar tarafından devasa anfi tiyatrolarda uygulamalı anlatımlara da katılmaktadırlar. Bu rahat gözlemlenebilir alanlarda usta şeflerin üretim aşamalarında nasıl teknikler kullandıkları gözlemlenebilmektedir. Öğrenciler sonrasında şeflerle birlikte mutfaklara giderek şefin hazırladıgı tarifleri tekrar izlemekte ve yöresel Fransız pastacılığı, restoran tatlıları ile ilgili pastacılık eğitimlerinde bilgi sahibi olmakta, yemek yapım ve Fransız mutfağı üzerine tüm detayları yakından izleyebilmektedirler. Öğrenciler üstadların yemek yapımlarını seyrederken detaylı notlar alabilmekte ve kendi Le Cordon Bleu tarif kitaplarını oluşturabilmektedirler. Bu uygulamalı eğitimler ayrıca öğrencilerin yemeklerinin ve şeflerin yapımlarının tadım imkanlarını sunar böylece kritik ve karşılaştırmalar yapılır. Tüm ögrenciler birbirlerinin yemeklerini tattıklarından değişik tatlara aşina olurlar ve kendilerince en doğru tarifi yaratırlar.
Uygulama eğitimleri profesyonel mutfakta gerçekleştirilir. Kullanılan malzeme ve gereçler son teknoloji ve kalitede seçilmektedir.
Şarap Ve Yöneticilik Diploması
Le Cordon Bleu Paris şarap ve yöneticilik diploması gastronomi sanatları içerisinde güçlü bir yere sahiptir. Günümüzde dikkatle seçilen bir şarap menüsü restoranların ünü için vazgeçilmez ve önemli bir yere sahiptir.
Restoranın şarap satış marjları geleceği ve ünü için önemlidir. Fransa ve içerisinde bulunan birçok şarap bağı dünya çapında üne sahiptir. Bunun yanında yurtdışı şarap sertifikaları eğitimi için seçilebilecek en iyi yerdir.
Katılım Tarihleri 5 Eylül- 1 Haziran arası devam eden bir programdır.
Program Tematiği;
Öğrenciler teorik ve pratik eğitim alırlar. Şarap konusunda uzman olmak ve gastronomi alanında şarap yönetimi-tadımı üzerine uzmanlaşmak, kariyer yapmak için bir eğitimdir.
Program Kimler için Tasarlandı?
Le Cordon Bleu ilgilileri
Kariyerini değiştirmek isteyenler
Mutfak ve pasta şefleri
Şarap brokerleri, keyif yöneticileri, ihracat ve ithalatçılar.
Gazeteci ve yazarlar, kritikerler.
Turizm endüstrisi uzmanları
Şarap Meraklıları
Program İçeriği
Le Cordon Bleu profesyonel Şarap Tadım Diploma Programı eşsiz ve güçlü bir eğitim sunar. Program 5 ana alanda bölünmüştür.
Şarap yapımı ve kültürü
Şarap merkezi ülkelerin incelenmesi
Şarabın iş yaşantısında yeri, şarap sektörü ve teknolojisi
Yemek ve tadım
Staj (2 ay boyunca şarap sektöründe hizmet veren firmalarda)
Le Cordon Bleu şarap tadım sertifikası egitiminde zaman zaman haftasonları ve aksamları eğitimlere katılmanız gerekebilir.
Kariyer İmkanları
Şarap üzerine gerçekleştirilen bu eğitimde birçok yeni alanda çalısabilirsiniz. Dünya çapında şarap uzmanlarını talep eden birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır ve şu anda gerçek uzmanlar oldukca az sayıdadır. Mezun oldugunuzda bu pazara katılarak, şarap satın alımcısı, şarap brokeri, şarap ithalat-ihracatcısı, turizm alanında şarap sektörü ya da bir yemek-içecek kritikeri olabilirsiniz.
Diploma
Diplomanız eğitimler sonucu gireceginiz sınavlar ve testler sonucu size sunulacaktır ve tüm dünyada yeni bir sektörün kapıları sizin için açılmış olacaktır.
Profesyoneller için Kısa Süreli Eğitimler
Kısa Süreli Pastacılık Eğitimi
Teori,organizasyon, malzeme kontrolü, yaratıcılık, işlevsel detaylar, pratik, tutku ve takım çalışması.
Programa Genel Bakış; Bu devamlı eğitim Le Cordon Bleu Paris tarafından hali hazırda profesyonel olarak çalışan ancak kendini geliştirmek isteyen mutfak sanatları uzmanları içindir.
Katılımcılar tüm yetenekli bireylere açıktır. Eğitim sonunda sertifikanız size sunulmaktadır. Kurs amatör katılımcılar için uygun degildir.
Eğitmenler Le Cordon Bleu Paris pastacılık uzmanlarıdır. Tutkulu ve enerjik uzmanlar dünya çapında üne sahiplerdir. Ayrıca kurs boyunca ünlü şefler misafir katılımcı olarak iştirak etmektedirler.
Çalışma Metodu: 10 kişilik bir ögrenci kontenjanı olan bu kurs Le Cordon Bleu Paris mutfaklarında sürekli ve ağır bir eğitime tabi tutulurlar. Sürekli olarak yeni ürünlerin üretildigi bu mutfaklarda üretimler şefler tarafından kritik edilerek düzenlenir ve geliştirilir.
Program:
Ara Yemekler 3 gün
Le Cordon Bleu  şefleri ile düzenleyeceginiz kekler sürekli olarak farklılık göstermekte ve hazırlanış biçimleri sınırları zorlamaktadır. Fransız mutfak gelenekleri ile yüksek kalitede yaratımlar sunmanız sağlanacaktır.
Restoran Tatlıları 2 gün
Le Cordon Bleu şeflerinin düzenlediği menülerin tamamına hakim hale geleceksiniz. Tabak sunumlarının çekici ve lezzetli olmasını sağlamak için organizasyon, malzeme ve görsel yönetimi nasıl yapacagınız hakkında eğitim alacaksınız.
Makaronlar 2 gün
Dünyaca ünlü Fransız tatlılarından olan makaron için birçok değişik yöntem ve çeşitlemelerle hazırlama esasları öğretilecektir.
Viennoiserie 2 gün
Birçok farklı çeşidiyle geniş yelpazeye sahip olan viennoiserie hazırlıkları için Le Cordon Bleu ustaları size geniş yelpazelerinde bulunan tüm detayları öğretecektir.
Tatlı çeşitleri 2 gün
Minyatür ya da büyük ölçülerde kekler, bisküvitler ve kurabiyeler hazırlanacaktır. Le Cordon Bleu ustaları bu iki günde sizi kıvam yakalama konusunda birhayli zorlayacaklardır.
Çikolata Eğitimi 4 gün
4 gün boyunca çikolata üretimlerinden sonra çikolata heykelleri yapımını ögreneceksiniz.
Şekerleme Sanatı 4 gün
Bu eğitim süresince tüm adaylar karıştırılmış, sadeleştirilmiş, düzenlenmiş, katkılı ve katkısız şekerlemeler, şekerleme pastaları ve tüm incelikleriyle sanatsal yaratımlar ortaya çıkartmayı öğreneceklerdir.
Kısa Süreli Mutfak Eğitimi:
Bu devam programında yeni dokular, tatlar ve tarifler keşfetmek isteyen, tekniğini geliştirmek isteyen profesyoneller için hazırlanmıştır. Le Cordon Bleu şefleri profesyonel deneyimlerini aktarmak için metodlar üzerine çalışmış ve kısa sürede alınabilecek maksimum bilgiyi aktarabilmek için bu sistemi kurmuşlardır.
Programlar:
Uluslararası Etkileşim 4 gün 27-30 Nisan ve 14-17 Eylül tarihleri arası
Bu programda uluslararası mutfak trendleri ve ekzotik içerikler kullanılarak yapılan yeni tarifler hakkında eğitim verilmektedir. İçeriklerin nasıl kullanılacağı, saklanıp düzenleneceği, satın alması ve onların nasıl yemeklerde eşsiz lezzetler verecek sekilde kullanılacagı ögretilmektedir.
Doğal ve hafif mutfak teknikleri 4 gün 4-7 Mayıs ve 21-24 Eylül tarihleri arası
Bu programda Le Cordon Bleu şefleri tariflerde nasıl hafif ve doğal seçimler yapılması gerektiği üzerine eğitim vermektedirler. Aşçılar gastronomik değerini kaybetmeden nasıl hafif yemekler hazırlayabileceklerini öğrenmektedirler. Sağlıklı beslenmenin lezzeti yitirmeden sunulan tariflerle nasıl birleştirilebileceği öğretilmektedir.
Modern Yıldız Mutfağı 4 gün 10-14 Mayıs ve 28 Eylül 1 Ekim tarihleri arası
Bu eğitimde seçmek, düzenlemek ve ödül alabilecek nitelikte yemekleri nasıl yaratabileceğimiz üzerine çalışılmaktadır.Yeni pişirme teknikleri ve ilham veren içerikler kullanılarak nasıl usta işi başyapıtlar yaratabileceğimiz hakkında eğitim verilmektedir.
The Hautes Etudes du Goût tadım, gastronomi ve masa sanatları eğitimi 
Program süresi 2 hafta 10-22 Ekim tarihleri arasında.
Bu multidisipliner eğitimde öğrenciler lezzet ve gastronomi üzerine eğitim alırlar
The Hautes Etudes du Goût Üniversitesi ile kordineli yürütülen bu eğitimde adaylar lezzet antropolojisi, yemek tüketim kültürü ve tarihi, moleküler gastronomi, şarap üzerine büyüsel düşünce, peynir kültürü, masa kurulumunun evrimi ve sunum tekniklerinin gelişimi, yemek sosyolojisi, çocuklar bakımından yemek ve tat psikolojisi, sensör iletişimi, gastronomi ekonomisi, tat nöropsikolojisi ve yemek pişirme eğitimi alırlar. Bunun sonunda üniversiteden alacakları sertifika ve Le Cordon Bleu diploması ile ödüllendirilirler.
Amatör İlgililer İçin Mutfak Sanatları ve Aşçılık Kursları
Mutfak Sanatları Keşifleri
Bütün sunulan uzun dönem ve profesyonellere yönelik egitimlerin yanında Le Cordon Bleu yemek aşıkları için kısa süreli eğitimler sunmaktadır.
Size uygun kursu nasıl seçmelisiniz?
Le Cordon Bleu kurslar görsel uygulamalar ve deneyim programları ile uygulanmaktadır. Temalar, malzemeler, zaman çizelgeleri ve süreler seçilen kurslara göre değişiklik göstermektedir.
Arkadaşlar İçin Pişirmek:
Günün 2.5 saatini görsel sunumlar ve hazırlıklarla geçirirsiniz. İzleyeceğiniz bu hazırlanan yemekleri kendiniz bir uzman aşçı eşliğinde hazırlamayı öğrenirsiniz. Evinize döndüğünüzde arkadaşlarınızı şaşırtmaya hazır olun.
Julia Yemekleri Programı:
Yogunluk olarak Amerikan mutfagından çocukların hoşuna gidecek tarifleri içeren yemekleri içermektedir.
Keşif Atolyeleri:
Geniş yelpazede yemek çalışmaları içeren bir kurstur. Çalışmalar mutfak ve pastacılık eğitimlerini içerir. Gizli tarifler ve şeflerin seçimlerinden oluşan menüler ögretilir.
Bu kurslar ayrıca ailesiyle birlikte katılmak isteyen çocuklara da açıktır.
Geleneksel Ekmek Yapımı:
Geleneksel Fransız ekmeği yapımında ekmek ve pastacılık üzerine çalışılır. Şefiniz un, malzeme ve süreler üzerine detaylı bir eğitimi paylaşır.
Klasik Fransız Mutfağı:
Bu geleneksel mutfak kursunda Fransız mutfagının yemekleri hakkında genel bir bilgilendirme ve öğreti görebilirsiniz.
Akdeniz Tatları:
Bu kursta akdeniz mutfagından seçkiler üzerine öğretiler gerçekleştirilmektedir.
Ayrıca Kısa Süreli Sarap kursları verilmektedir Bu kurslarda şarap tadımları seçimi ve şarap bağlarının tanıtılması-gezileri üzerine yogunlaşılmıştır.

Wayout İsviçre, Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve İspanya gibi ülkelerde bulunan kalite ve güvenilirliğini kanıtlamış turizm otelcilik ve gastronomi sanatları okullarının temsilciliğini yapar. Wayout okulların liste fiyatı üzerinden adayların tüm işlemlerini gerçekleştirir ve tüm sunulan hizmetler tamamen ücretsizdir. Yurtdışı eğitim için kayıt işlemlerinizi Wayout aracılığıyla gerçekleştirerek okulların firmamıza özel sunduğu fırsatlardan faydalanabilir, okul kayıtlarındaki yönlendirmelerden vize süreçleri ve sunulan diğer tüm sistemlerimizden yararlanabilirsiniz.
Wayout Yurtdışı Eğitim ve Kariyer tam 10 deneyimli danışmanlarıyla sizlerle. Yurtdışı Tüm Eğitim Sistemlerinde güvenilir ve yurtdışı yüksek eğitim deneyimi olan profesyonellerle ilerleyin.

Yorum ve sorularınızı bekliyoruz.

* indicates required field