Le Cordon Bleu Dünyanın en ünlü mutfak sanatları eğitimini sunan kurumdur. Gastronomy ve Ağırlama yönetimi üzerine eğitimler verir. Paris – Fransa, Londra-İngiltere, Adelaide-Avustralya, Sydney-Avustralya, Melbourne-Avustralya, Tokyo-Japonya, Kobe-Japonya, Seoul-Kore, Ottowa-Canada, Mexico City-Meksika, Lima-Peru ülkelerinde kampüsleri bulunmaktadır.

Le Cordon Bleu dünyaca bilinen ve tüm entitülerce tanınan dünyanın en iyi mutfak sanatları ve konaklama eğitimlerini sunan okuldur. Le Cordon Bleu yaratıcı ve yenilikçi uzmanlarıyla sürekli olarak kendini mutfak geleneklerinden vazgeçmeyerek geliştirir. Lisans ve yüksek lisans, sertifika eğitimleri ve dönemlik kurslarla adaylara eğitim veren kurumun kabul ve eğitim koşulları zor ve güçlüdür. Le Cordon Bleu mezunları dünyanın tüm ülkelerinde en yüksek maaşlarla işe kabul edilen, en prestijli otel, gemi ve restorantlarda çok kolay iş bulabilen bireylerdir. Le Cordon Bleu eğitimlerinin neredeyse tamamı pratiğe dayalıdır. Dünyaca ünlü kampüs içerisindeki mutfaklarında eğitim alan öğrenciler mezun oldukları anda alanlarının en kaliteli çalışanları olmaktadırlar.
Usta şeflerin ve piyasa profesyonellerinin ders verdiği bu mutfaklarda daima sınırların ötesinde eğitimler verilerek adaylar zorlanır ve piyasadaki rakiplerinin önüne geçmeleri sağlanır. Le Cordon Bleu Fransız Mutfağı Tekniklerinin koruyucusu ve öncüsüdür. Aşçılık eğitimlerinde 500 yıllık Fransız Gastronomi Sanatları öğrencilere ustalar tarafından aktarılmaktadır. Le Cordon Bleu 100 yıllık eğitim deneyimini gelenekleri ve yenilikleri kusursuzlukla birleştirerek adaylarına sunmaktadır. Le Cordon Bleu ağı tüm kampüslerinin birbirine bağlı ve aynı standartlarda eğitim vermesini sağlamaktadır. Gastronomi, konaklama eğitimleri ve uluslararası oluşu, piyasayı yakından takip edişi ve sürekli aranılan çalışanlara yönelik eğitimler vermesi okulu vazgeçilmez kılmaktadır.
Le Cordon Bleu birçok okul, Gastronomi uzmanı ve otoriteler tarafından şu anda eğitim veren en iyi mutfak sanatları okulu olarak gösterilmektedir. Mezunları 100 yıllık deneyimin aktardıklarıyla parmakla gösterilen adaylar arasındadır. Le Cordon Bleu mezunları asla birbirinden ve okuldan kopmazlar. Sürekli olarak iletişim halinde olan mezunlar gerek kariyer yönlendirmeleri gerek birlikte çalışılan platformlarda yer almaları için davet edilirler. 80′i aşkın dünyanın en ünlü restoranlarında çalışan Le Cordon Bleu Şefi Michelin ödüllü tecrübelerini öğrencileri ile paylaşmaktadırlar. Bu paylaşımlar sadece teorik değildir. Pratik eğitimleri birebir mutfakta hocalarından öğrenen adaylara ayrıca ömürleri boyunca destek ve öncülük etmektedirler.
Le Cordon Bleu ayrıca üniversite profesorleri, uluslararası tanınmış kariyer uzmanları ve turizm-otelcilik alanında sektör uzmanlarını bünyesinde taşır. Katılmak isteyen adaylar Gastronomi, konaklama, turizm ve restoran yönetimi alanlarında sertifika, lisans, yüksek lisans ve MBA eğitimleri alabilirler. Mezunlar dünyanın en iyi restoran, otel, gemi ve resortlarında işe girebilecekleri gibi kendi alanlarında yazar, değerlendirmeci, kritiker, danışman ve girişimci olarak da çalışabilirler.
Le Cordon Bleu’da alacağınız eğitim uzun bir maceranın başlangıcı gibidir. Eğitim ile başlayan kariyer çalışmalarınız ve Le Cordon Bleu toplumu ömrünüzün tamamında kopamayacağınız bir serüvendir. Le Cordon Bleu bugüne kadar bilinen ve ödüllendirilmiş birçok yıldız yetiştirmiştir. Bunlardan bazıları;Dione Lucas, Julia Child, Nancy Silverton, Nathalie Dupree, Eric and Bruce Bromberg, Allen Susser, James Peterson, Lydia Shire, Giada De Laurentiis, Gaston Acurio ve Ming Tsai’dir. Bu birkaç örneğin dışında araştırıldıgında dünyadaki tüm gerçek aşçılık başarılarının ardında Le Cordon Bleu imzası görünmektedir.